Czy muszę się spocić, aby uznać trening za dobry?

Często czytam lub słyszę pytanie: czy dobry trening to taki, podczas którego wyglądam jakbym wyszła spod prysznica? Odpowiedź jest prosta - NIE, nie musisz ociekać potem, aby uznać trening za dobry! Jest to jeden z wyznaczników tego, jak intensywny mógł być trening, ale myślę, że są inne ważniejsze wskaźniki tj. częstość bicia serca lub odczucia po wysiłku.
reklama
Innymi słowy, jeżeli czujesz swoje mięśnie to znaczy, że trening był dobry, nawet jeżeli wyjdziesz z niego sucha. I odwotnie, to że po treningu wyjdziesz totalnie mokra nie oznacza, że był to dobry trening. Może w tym czasie było bardzo gorąco. Lepiej patrzeć pod kątem tego, jak pracowałaś podczas treningu niż jaka mokra skończyłaś.

Czy muszę się spocić, aby uznać trening za dobry
źródło: http://woodenitbeamazing.com/2014/04/07/can-sweating-more-help-you-lose-weight-faster/

Pot wydzielany jest przez nasze ciało w celu regulacji wewnętrznej temperatury. Kiedy jest zbyt gorąco, organizm uwalnia zapasy wody i elektrolitów na całej powierzchni skóry. Powoduje to, że skóra ochładza się i obniża jednocześnie temperatury ciała.
reklama
W naszym ciele istnieją dwa rodzaje gruczołów potowych - ekrynowe i apokrynowe. Te drugie znajdują się we wszystkich zakamarkach tj. pachy czy pachwiny i aktywują się w sytuacjach, kiedy jesteś zestresowana czy zdenerwowana. Oprócz wody i elektrolitów, gruczoły apokrynowe wydzielają mieszankę białek, tłuszczów i hormonów. Jeżeli chodzi o gruczoły ekrynowe, to w przeciwieństwie do poprzednich rozmieszczone są one na całym naszym ciele i to one wykonują całą pracę podczas ćwiczeń. Gruczoły te wydzielają wodę oraz składniki mineralne, przede wszystkim sód, potas, wapń i magnez.

Istnieje kilka powodów, przez które być może nie pocisz się tak, jak powinnaś. Pierwszym z nich może być mniejsza ilość gruczołów potowych. Genetyka, intensywność ćwiczeń, waga, temperatura powietrza także mogą odgrywać istotną rolę. Jeżeli na zewnątrz jest chłodniej, Twój organizm nie będzie potrzebował “chłodzenia”, więc spocisz się mniej. Natomiast jeżeli na zewnątrz panuje upał, Twój pot może odparowywać szybciej niż jest wytwarzany, zwłaszcza, kiedy korzystasz z odzieży termicznej.
reklama
Twój poziom sprawności może także wpływać na mniejsze lub większe pocenie się. Z jednej strony, osoby aktywne fizycznie mają bardziej rozwinięte funkcje wydalania potu, w związku z tym zaczynają się pocić znacznie szybciej. Może to brzmieć trochę sprzecznie, jednak powodem tego jest to, że ich system samochłodzenia nastawiony jest już na pracę cięższą i dłuższą. Osoby z nadwagą często wydzielają więcej potu, ponieważ mają więcej masy ciała, którą organizm musi schłodzić. Z każdą utrata kilogramów możesz zacząć pocić się mniej, gdyż organizmowi łatwiej jest zapanować nad wewnętrzną temperaturą.

Jeżeli właśnie zaczęłaś ćwiczyć i nie pocisz się tak, jak myślałaś możliwe, że jeszcze nie opanowałaś ruchów w stopniu, pozwalającym Ci na pełne wykorzystanie programu. Nie masz się w tej sytuacji czym martwić. Wszystko jest w porządku.


Czy muszę się spocić, aby uznać trening za dobry? Reviewed by MotywacjaNonStop on 16:44 Rating: 5

3 komentarze:

 1. ja to mam w drugą stronę, pocę się po mniejszym wysiłku nawet, ale badania hormonów wyszły ok, więc chyba nie trzeba się martwic...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie trzeba...ale jak się tak konkretnie spocę to czuję że żyję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, mokra koszulka po treningu zawsze spoko. ;)
   Choć zakwasy następnego dnia jeszcze bardziej sprawiają, że to życie się czuje. :D

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.