Dlaczego warto pić mleko kokosowe?

Mleko kokosowe tradycyjnie produkuje się poprzez namoczenie startego miąższu kokosa w gorącej wodzie, a następnie odcedzenie go. Produkt końcowy, jakim jest właśnie mleko kokosowe znajdziesz w sklepach najczęściej w puszce i ma ono w przybliżeniu taką samą konsystencję jak zwykłe mleko. Kokos jest dość tłusty, dlatego często na powierzchni mleka tworzy się niewielka warstwa kremu.


Mleko kokosowe sprzedawane jako alternatywa dla zwykłego mleka krowiego jest wytwarzana wg powyższego opisu, a następnie, aby było mniej tłuste, poprzez dodanie odpowiednich środków słodzących, stabilizatorów, substancji nadających smak i konsystencję staje się mlekiem o niskiej zawartości tłuszczu.

Orzechy kokosowe zyskały status „super żywności” w niektórych kręgach żywieniowych głównie z powodu zawartości w nim średniej długości łańcucha MCT. Jest to rodzaj tłuszczów nasyconych. Jednak nie wszystkie tłuszcze są sobie równe jak wiesz. Niektóre z nich, takie jak kwas laurynowy (dominujący w mleku kokosowym) może mieć pozytywny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu. Badania wykazują, że organizm trawi je w inny sposób niż bardziej
popularne długołańcuchowe trójglicerydy (LCT), występujące w większości produktach spożywczych. Szlaki metaboliczne wykorzystywane do trawienia MCT są znacznie prostsze, co oznacza, że mogą być one spożytkowane jako energia szybciej i bardziej efektywnie. Wynikiem końcowym jest zwiększony metabolizm, co oczywiście prowadzić może do utraty masy ciała, zwiększenia energii i wyników sportowych.

Gdzie jest białko?

Mleko kokosowe mimo zawartości wysokiej jakości tłuszczy, nie zawiera absolutnie ani grama białka.
reklama
Nie powoduje to zakwalifikowania go jako złego napoju, jednak może być istotną informacją dla osób używających go jako zamiennik mleka krowiego. Dla porównania szklanka zwykłego mleka zawiera ok. 8g białka.

Dlaczego warto pić mleko kokosowe? Reviewed by MotywacjaNonStop on 21:55 Rating: 5

2 komentarze:

  1. Bardzo lubie mleko kokosowe, z powodu braku bialka nie siegam po nie tak czesto jak po mleko sojowe lub krowie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kwas laurynowy zawarty w mleku kokosowym wpływa też korzystnie na układ nerwowy :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.