Hashimoto co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie.

Hashimoto co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie.


Choroba Hashimoto to długotrwałe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym. 

reklama
W naturalnych warunkach układ immunologiczny powinien chronić organizm przed infekcjami. Gdy rozwija się stan chorobowy to układ ten zostaje niewłaściwie pobudzany, a w konsekwencji dochodzi do tworzenia przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Potem stopniowo rozwija się stan zapalny gruczołu, niszcząc go. Również wytwarzanie hormonów ulega zmniejszeniu. 
reklama
Przebieg choroby Hashimoto może być różnorodny. We wczesnym stadium może pojawić się wole, czyli powiększenie tarczycy. W kolejnym stadium gruczoł zmniejsza się i mogą wyłonić się guzki. Jeśli chodzi o czynniki wywołujące chorobę Hashimoto, to nie są one do końca zdefiniowane. Sugeruje się, że wpływ na jej rozwój mają geny, jednak coraz częściej wymienia się inne przyczyny, tj.: problemy emocjonalne, zakłócenie rytmu snu, nieodpowiednia dieta, ciąża, przewlekły stres, nadmiar jodu w diecie oraz deficyt witaminy D3. 

Hashimoto może się też pojawić jako powikłanie po niektórych nieleczonych infekcjach i chorobach wirusowych. Potwierdzono naukowo, że ludzie, którzy żyją w przewlekłym stresie, dużo częściej zapadają na tę chorobę, aczkolwiek mogą ją wywołać też inne czynniki, np. zażywanie niektórych leków. 
reklama
Choroba rozwija się stopniowo (nawet parę lat). W tym czasie objawy nasilają się i następuje powolne niszczenie gruczołu tarczowego, a także obniżenie wytwarzania hormonów tarczycy. Symptomy mogą mieć różne nasilenie, czasami łagodne, a niekiedy bardzo ciężkie. Zależą głównie od okresu trwania niedoczynności i poziomu niedoboru hormonów. Jeśli pojawią się objawy wskazujące na niedoczynność tarczycy najlepiej zgłosić do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu, podejmie decyzję o konieczności oznaczenia poziomu hormonu TSH. 

Podstawowym objawami, które wskazują na niedoczynność tarczycy są: 

wzrost masy ciała, częste uczucie zimna, zmęczenie i senność, wypadanie włosów i pogorszenie ich wyglądu, suchość skóry, depresja, kłopoty z pamięcią, zaparcia, zaburzenie cyklu miesiączkowego, spowolnienie pracy serca, bladość cery, obfite lub nieregularne miesiączki, trudności z zajściem w ciążę, anemia, podwyższony poziom cholesterolu, a także bradykardia (spowolnione tętno).

Leczenie choroby Hashimoto


Niestety ma efektywnego sposobu leczenia choroby i leczy się głównie niedoczynność tarczycy. Lekarz (endokrynolog) najczęściej zaleca przyjmowanie leków zawierających syntetyczny hormon tarczycy - lewotyroksynę. 

Leczenie przeważnie odbywa się w warunkach domowych, ale niewykluczone, że w ciężkich przypadkach chorobę trzeba będzie leczyć w szpitalu. Środki z lewotyroksyną przyjmuje się codziennie rano (około 30-60 minut przed pierwszym posiłkiem) i najlepiej o stałych godzinach. W leczeniu choroby Hashimoto istotne znaczenie może mieć odpowiednia dieta, która w pewnym stopniu może uśmierzać uciążliwe objawy. 

Dieta eliminacyjna, bo nią chodzi wyklucza spożywanie pokarmów zawierających pewne składniki: laktozę (cukier mleczny) lub gluten (białko występujące w zbożach, składa się z gliadyny i gluteniny). Gluten to silny alergen, który może nasilać stan zapalny. Jednak diety tej lepiej nie stosować samodzielnie, a w porozumieniu z doświadczonym dietetykiem, który ułoży zbilansowany jadłospis dostosowany do stanu zdrowia i potrzeb człowieka. Poza tym, wszelkie nieprawidłowości warto omówić z endokrynologiem.
Hashimoto co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie. Reviewed by Sylwia on 21:59 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.