Jak odwodnienie organizmu wpływa na wydajność podczas treningu?

Kiedy ostatni raz pomyślałaś o znaczeniu właściwego nawodnienia swojego organizmu podczas ćwiczeń? Szanse są z pewnością niewielkie. W rzeczywistości, staje się już praktycznie normą, że po wyczerpującym treningu czy jakimkolwiek wysiłku sięgamy po łyk wody lub napoju dla sportowców, które zapewniają o cudownym nawodnieniu w minimalnej ilości płynu. Oczywiście to bzdura.
reklama
Na ten stan w okresie letnim powinno się zwracać szczególną uwagę i dbać, aby poziom wody być stale na wysokim poziomie.

źródło: http://hidrateh2o.com/page/40/

Wszyscy wiemy, że odpowiednie nawodnienie jest dobre - ale, czy wiesz dlaczego? A co ważniejsze, czy wiesz, że prawidłowe nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie dla osiąganych przez Ciebie wyników sportowych? Tak, jest to nieodłączny element w całym procesie. Wiedząc, że wymiana płynów może wpływać na trening i wyniki oraz powinna stać się silnym czynnikiem motywującym zagłębię ten temat, aby jeszcze bardziej uświadomić Ci znaczenie odpowiedniej ilości wody w organizmie.
reklama
Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne dla zdrowia?

Ciało człowieka składa się z około 50-60% z wody, więc prawidłowe nawodnienie odgrywa różnego rodzaju istotne role w naszym ciele. Zatem jest to wymagane dla kilku reakcji wewnątrzkomórkowych i transportu substancji w całym organizmie. Działa ona jak rozpuszczalnik i materiał natłuszczający narządy i stawy. Termoregulacja ma także kluczowe znaczenie dla utrzymania układu krążenia na właściwym poziomie. Ponadto, mamy bardzo zły nawyk doprowadzania do odwodnienia, które odczuwalne staje sie po 7-10 dniach (czasem szybciej, kiedy systematycznie ćwiczysz, tracąc wodę w wyniku pocenia się).

Biorąc pod uwagę, że wodę dostarczamy na co dzień poprzez różnego rodzaju napoje oraz żywność w nasze diecie, zapominamy często o nawodnieniu odpowiednim w trakcie długiego treningu. Nie sprawi to, że wykończysz się po tym czasie, jednak zaniedbanie tego na pewno wpłynie negatywnie na Twoje wyniki treningowe. Ilość wody i elektrolitów ma bezpośredni wpływ na zdolności fizyczne i psychiczne.


Dlaczego właściwe nawodnienie jest niezwykle ważne podczas treningu?

Najbardziej oczywistą rolę odgrywa woda podczas ćwiczeń. Stanowi ona element schładzający organizm. Podczas intensywnego wysiłku pocisz się - jest to oznaka “nagrzewania się” ciała; wytwarzanie energii powoduje tworzenie ciepła. Kiedy ćwiczysz, Twój metabolizm wzrasta w celu wytworzenia większej ilości energii i podnosi się temperatura ciała. Aby zachować odpowiednie parametry ciała organizm zaczyna produkować pot. Ilość potu zależy od genów, poziomu wysiłku i sytuacji zewnętrznej. Znaczna utrata wody co ważne może powodować skurcze.
reklama
Woda odgrywa jednak ważniejszą rolę niż tylko schładzanie podczas wysiłku. W znaczący sposób wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Gdy zawartość wody w organizmie maleje objętość krwi. Oznacza to, że układ sercowo-naczyniowy dostarcza mniej krwi do mięśni, a tym samym mniejszą ilość tlenu. Obniża się poziom cukru we krwi, a z nim szybsze zużycie glikogenu. Mniejsza objętość krwi zaburza zdolność do skóry do wydalania potu i regulacji temperatury ciała. Ostatecznie skutkuje to większą pracą z mniejszymi osiągami!

Liczne badania wykazały, że nieprawidłowe nawodnienie zmniejszają siłę mięśniową i wytrzymałość. W jednym z badań wykazano, że utrata wody w wysokości 2% zmniejszyło wydajność organizmu o 5%. Odwodnienie może także wpływać na Twój mózg. Z badań wynika, że utrata zaledwie 2% negatywnie wpływa na koordynację ręka -oko, stan emocjonalny i decyzyjny.

Więc następnym razem, kiedy zaczniesz swój trening zaopatrz się w sporą butelkę wody!

Będziecie pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu?


Jak odwodnienie organizmu wpływa na wydajność podczas treningu? Reviewed by MotywacjaNonStop on 14:24 Rating: 5

2 komentarze:

  1. zawsze myslalam ze zwykla woda po treningu zupelnie wystarczy aby uzupelic plyny organizmu, jednak od kiedy biegam w maratonach, to widze ze woda nie wystarcza, potrzebne sa tez elektrolity, dlatego po biegach poje Orsalit, bo dostarcza wszytskie niezbedne elektrolity, dzieki czemu organizm szybko wraca do sil!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy dużym wysiłku na pewno trzeba uzupełniać brakujące elektrolity, przy ćwiczeniach rekreacyjnych woda w zupełności wystarcza. Na siłowni mamy dystrybutor waterpoint system z bieżącą wodą, sprawdza się idealnie.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.