Dlaczego stretching jest tak ważny?

Każdy trening powinien zawierać w sobie rozgrzewkę, jak również stretching. Bardzo często stretching jest omijany, zapominany i nie zdajemy sobie sprawę, że popełniamy bardzo duży błąd. Dziś pokaże Wam, dlaczego stretching jest tak ważny. Jak powinien wyglądać oraz jakie płyną zalety z takiego treningu. Stretching powinien być standardową częścią naszego treningu. Zajmuje on od 5-15 minut i bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i nie tylko…

źródło: https://bodytehnika.si/vec-raztezanja-doprinese-bolsje-rezultate-pri-teku-je-sploh-res/

Czym jest stretching?

Stretching to nic innego jak rozciąganie mięśni. Jest to jeden z ważniejszych elementów zarówno w kulturystyce, jak i treningach aerobowych, biegowych. Na pewno wiecie, że przed każdym treningiem należy zrobić rozgrzewkę, która ma za zadanie rozgrzać nasze mięśnie i przygotować do wysiłku fizycznego - stretching może być również jej częścią. Polecam Wam jednak stosowanie stretchingu po treningu, który ma za zadanie schłodzi i zregenerować nasz organizm.
reklama
Kto powiedział, że stretching ma trwać 5 minut i być tylko częścią treningu? Coraz częściej spotykam się z treningami, gdzie stretching w połączeniu z joga daje bardzo fajne efekty. Pracuje całe nasze ciało i stajemy się bardziej elastyczni.

Mamy kilka rodzajów rozciągania. Ja dziś zajmę się tym, jakie powinniśmy wykonywać po treningu, czyli statycznym.

Statyczne rozciąganie – czyli pozostawienie w pozie rozciąganej daną grupę mięśniową na jakiś czas. W ten sposób również pracujemy nad rozciąganiem do szpagatu.

Jak powinien wyglądać efektywny, a przede wszystkim bezpieczny stretching?

 1. Nasze mięśnie muszą być rozgrzane. Jedna z podstawowych zasad to nie rozciągamy „zimnych mięśni”. W ten sposób możemy w bardzo łatwy sposób nabawić się niepotrzebnej kontuzji.
 2. Wytrzymaj w każdej pozycji 30 sekund. Po upływie 30 sekund powtórz ćwiczenie na drugiej stronie. Najlepiej, jeżeli każdą pozycję robimy 3-4 razy. Bezpieczne wydłużanie mięśni wymaga czasu i cierpliwości dlatego należy bardzo uważać podczas stretchingu.
 3. „Nie pulsuj” podczas rozciągania. W ten sposób możemy nabawić się mikro urazów w mięśniach, a przecież nie o to nam tutaj chodzi.
 4. Rozciągaj się z głową. Należy odczuwać naprężenie mięśni, lecz w momencie, kiedy poczujesz ból oznacza to, że rozciąganie jest zbyt intensywne.
 5. Pamiętaj o oddychaniu. Podczas rozciągania bardzo ważnym czynnikiem jest oddychanie.

Zobaczcie sami, dlaczego warto robić stretching..

 • przede wszystkim zapobiega kontuzjom
 • regeneruje oraz przyśpiesza regeneracje
 • rozciąga i buduje nasze mięśnie
 • zwiększa nasze możliwości – np. gibkość
 • eliminuje zakwasy, których chcemy unikać.
 • uspokaja ciało i umysł po intensywnym treningu
 • relaksuje

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Największym atutem, jaki zaobserwowałam to fakt, że wysmukla ciało. :D Byłam w szoku jak po regularnych ćwiczeniach rozciągających moja skóra stała się bardziej naciągnięta? Może to tylko przypadek, ponieważ robię wiele ćwiczeń, ale nie mniej jednak na pewno był to jeden z czynników..

Osobiście pokochałam tak kończyć trening. Stretching robię teraz zawsze po każdym treningu. W ten sposób dbam o swoje zdrowie oraz zarazem się relaksuje..

Jeżeli jeszcze nie dodaliście stretchingu do własnych treningów nie czekajcie. Dbajmy o swoje zdrowie, bo ono jest najważniejsze. Zobaczycie, że po wyczerpującym treningu stretching będzie ogromną przyjemnością.

Znalazłam dwa fajne zestawy, które możecie dodać do swoich treningów.

Trening 10 minutowyTrening Joga + stretching 10 minut


Może macie inne propozycję treningów? :)

Czekam na Wasze komentarze :)
Powodzenia :)
reklama


Dlaczego stretching jest tak ważny? Reviewed by MotywacjaNonStop on 15:47 Rating: 5

2 komentarze:

 1. coś świetnego,właśnie tego szukałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele osób zapomina o rozciąganiu, zarówno po treningu jak i w trakcie rozgrzewki. Dobrze wykonany stretching pozwala uniknąć wielu kontuzji i urazów. Do rozciągania możemy użyć gum do ćwiczeń,które pomogą zwiększyć zakres ruchu i uelastycznić ciało.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.